OpCode.eu.org

Blog O autorze O serwisie

O serwisie OpCode.eu.org

Aktualnie na serwis OpCode.eu.org składa się kilka mniejszych projektów:

Zdecydowana większość serwisu udostępniana jest na licencji MIT. Nieliczne wyjątki, będące pracami pochodnymi od prac na licencjach copyleft, są udostępniane są na zasadach innych wolnych licencji (głównie GNU GPL). Źródła serwisu dostępne są w postaci repozytoriów git na platformie bitbucket.org.

Historia serwisu

Historia serwisu sięga połowy 1999 roku, kiedy zaczęła powstawać strona domowa Roberta Paciorka. Światu została zaprezentowana 13 kwietnia 2000 roku, pod adresem http://www.reytan.waw.ids.pl/~robo/, jako typowa dla ówczesnego Internetu wielotematyczna strona domowa.

Strona kilkukrotnie zmieniała nazwy i adresy (http://www.world-2001.prv.pl/, http://robert.n17.waw.pl/, http://newworld.n17.waw.pl/), a tematyka serwisu stopniowo skupiała się coraz bardziej wokół bardzo szeroko rozumianej informatyki, czy też komputerologii stosowanej. Niemalże od samego początku strona była rozpowszechniana na wolnych licencjach (początkowo GNU GPL, następnie licencji typu BSD). Dość szybko zaczęła także podążać za aktualnymi standardami, zachowując jednak bardzo klasyczny wygląd (niemalże niezmieniony od połowy 2002 roku, przez ponad 16 kolejnych lat). Ostatecznie 30 grudnia 2005 roku, w miarę dojrzały już serwis, zmienił nazwę i adres na OpCode.eu.org i skupił się niemal wyłącznie na różnych aspektach technicznych (elektronice, programowaniu, systemach Linux).

Przez kolejne 13 lat OpCode.eu.org był zbiorem wielu materiałów dydaktycznych, porad użytkowych oraz internetowym domem dla różnego rodzaju projektów. Przez ten czas wiele z prezentowanych informacji ulegało dezaktualizacji i było usuwane z serwisu lub zastępowanych, podobnie też duża część projektów dla których OpCode stanowił internetowy przyczółek zakończyła swój żywot na śmietniku historii. Wiele z projektów i materiałów jednak nie straciło na aktualności i nadal jest dostępnych w zasobach serwisu.

W 2017 roku swoją premię miał zalążek nowej wersji serwisu, czyli vademecum informatyki praktycznej. W 2019 roku OpCode został poddany dużej reorganizacji związanej z:

W efekcie tych działań całkowicie została odświeżona strona główna serwisu, a pozostałości dotychczasowej wersji (wraz z używanym od 2006 roku autorskim systemem SSG) dostępne są jako stara wersja serwisu.