OpCode.eu.org

Blog O autorze O serwisie
2019-04-07

Zaginione ikony w aplikacjach KDE

Jeżeli nie używamy żadnego dużego środowiska graficznego, ale zdecydowaliśmy się na korzystanie z jakiś aplikacji KDE (np. kate), to po ich zainstalowaniu i uruchomieniu możemy często spotkać się z problemem braku jakichkolwiek ikon. W przypadku wspomnianego edytora kate jest to szczególnie uciążliwe w formularzu "wyszukaj i zastąp".

Problem możemy rozwiązać na co najmniej dwa sposoby:

XDG_CURRENT_DESKTOP

XDG_CURRENT_DESKTOP jest zmienną środowiskową określającą aktualnie używane środowisko graficzne (desktop environment). Ustawienie jej na wartość związaną z jakimś popularnym środowiskiem (np. GNOME) oszuka aplikacje używające tej zmiennej i sprawi że będą próbowały działać tak jakby były uruchomione w tym środowisku.

Aplikacje KDE uwzględniają tą zmienną w swoim działaniu, zatem ustawienie jej na GNOME spowodują ze będą zachowywać się jakby działały w tym środowisku, efektem tego będzie chęć stosowania ikon związanych z biblioteką GTK na której oparty jest Gnome.

Jeżeli w Debianie posiadamy zainstalowaną bibliotekę GTK (bez znaczenia czy w wersji 2, 3 czy nawet 4) to posiadamy też podstaw zestaw ikon (jest zależnością pakietów libgtk2.0-0, libgtk-3-0 i libgtk-4-0), zatem jest bardzo duże prawdopodobieństwo że go mamy.

W efekcie tego:

export XDG_CURRENT_DESKTOP=GNOME
kate

spowoduje uruchomienie edytora kate z ikonami zainstalowanymi wraz z biblioteką GTK (lub skonfigurowanymi dla niej).

Jako że jest to metoda oparta na oszustwie może ona spowodować dziwne zachowanie się niektórych aplikacji i raczej należy ją odradzać.

QT_QPA_PLATFORMTHEME

QT_QPA_PLATFORMTHEME jest zmienną środowiskową określającą pożądany motyw dla aplikacji opartych na bibliotece Qt.

gnome

Jeżeli problem braku braku ikon rozwiązywało ustawienie XDG_CURRENT_DESKTOP=GNOME to powinno go rozwiązać także ustawienie

export QT_QPA_PLATFORMTHEME=gnome
kate

(uwaga na wielkość liter – tym razem gnome jest małymi literami). To rozwiązanie działa analogicznie jak tamto – opiera się na tym iż najprawdopodobniej mamy zainstalowaną bibliotekę GTK, a wraz z nią potrzebne ikony. Jednak w odróżnieniu od tamtego:

qt5ct

Zainstalowanie aplikacji qt5ct i ustawienie zmiennej QT_QPA_PLATFORMTHEME na qt5ct pozwala na konfigurowanie wyglądu aplikacji opartych na Qt przy jej pomocy:

export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
kate

Można także doinstalować zestaw ikon oxygen-icon-theme, dzięki czemu po jego wybraniu aplikacje Qt będą wyglądały jak w KDE.

pakiety qt5-style-plugins i qt5-gtk-platformtheme

Pakiet qt5-style-plugins dostarcza kilka dodatkowych stylów możliwych do wybrania w qt5ct oraz plugin pozwalający na upodobnienie do wyglądu skonfigurowanego dla aplikacji opartych na bibliotece gtk2 poprzez ustawienie QT_QPA_PLATFORMTHEME=gtk2.

Natomiast pakiet qt5-gtk-platformtheme dostarcza plugin pozwalający na upodobnienie do wyglądu aplikacji opartych na bibliotece gtk3 poprzez ustawienie QT_QPA_PLATFORMTHEME=gtk3.

Tagi: debian kde