OpCode.eu.org

Blog O autorze O serwisie
2020-02-27

Budowa systemu monitoringu infrastruktury obiektów data center

Wystąpienie na konferencji "Data Center Trends" (Warszawa 2020-02-27).

Monitoring parametrów pracy obiektów data center, w szczególności systemów zasilania, chłodzenia i bezpieczeństwa jest bardzo istotny. Często w tym celu stosowany jest któryś z wielu dostępnych na rynku systemów typu BMS. Niestety rozwiązania takie mają liczne ograniczenia a ich w drożenie w nie całkiem typowym dla nich zastosowaniu niemal czystego monitoringu (bez funkcji sterowania) potrafi być kłopotliwe. Jako że głównymi użytkownikami data center jest branża IT, można pokusić się o zastosowanie do monitoringu DC znanych rozwiązań monitoringu infrastruktury IT (takich jak nagios, zabbix, itp) wraz z siecią monitorującą opartą o TCP/IP i standardowe, otwarte protokoły.

Prezentacja

Materiały dodatkowe

Prometheus, Grafana i Thanos

Powyższa prezentacja pokazuje rozwiązanie oparte na zabbixie i bezpośrednim dostępie do jego bazy SQL (dla celów zewnętrznej wizualizacji). W miejsce zabbixa może zostać użyte innego podobne oprogramowanie np. Prometheus wspomagany Grafaną i Thanosem. Takie podejście powinno ułatwić archiwizację starszych danych (Thanos), a także pozwala na lepsze oddzielenie konfigu od danych (konfiguracja zbierania danych przez Prometheusa w plikach yaml).

Modbus i BACnet

W pokazywanym w prezentacji rozwiązaniu odczyt wartości z urządzeń Modbus i BACnet realizowany był z użyciem libmodbus i BACnet Stack oraz własnych programów, skryptów. Przykładowy kod służący odczytowi Modbus: modbus-ion7650.c oraz BACnet: bacnetRead.sh

integracja CCTV IP

Z takim otwartym systemem monitoringu parametrów zintegrowany może być także system telewizji dozorowej opartej o technologię IP. Poniżej przedstawiony jest przykładowy schemat takiego rozwiązania. Zakłada on użycie kamer IP z detekcją ruchu / obiektów / alarmów realizowaną w kamerze oraz z możliwością zapisu strumienia wideo bezpośrednio przez kamerę na zewnętrzną macierz.

protokoły, standardy, hardware, ...

Projektując system monitoringu należy szczególną uwagę zwrócić na otwartość i powszechną dostępność dokumentacji stosowanych protokołów oraz pełną dokumentację dla monitorowanych urządzeń (aby wiedzieć jakie znaczenie ma czytana wartość - jak ją interpretować). Warto zadbać aby nie stosować zbyt wielu protokołów, ale nie jest to ostry wymóg - system z kilkoma otwartymi protokołami (np. Modbus, BACnet + SNMP) jest w pełni do opanowania.

Warto mieć także na uwadze że często zamiast sterownika PLC wystarczy nam moduł I/O z komunikacją Modbus TCP. Przydatne też są komputerki jednopłytkowe typu Raspberry / Banana / Orange Pi, mogące pełnić zasadniczo dowolne funkcje (ew. po doposażeniu w odpowiednie shieldy z wejściami/wyjściami).

Tagi: konferencje bms